Concursuri de toaca

Activități August 13, 2021

Ediția a XI-a a Concursului internațional „Toaca-n suflet – cânt în cer” a adunat aproximativ 70 copii și tineri veniți din județele Iași, Botoșani, Suceava, dar și Republica Moldova. Concursul a avut ca scop promovarea atât a tradițiilor bisericești cât și a utilizării toacei în cadrul slujbelor.

Invitat de onoare la acest eveniment a fost părintele Daniel Smădu din orașul Victoria, inițiatorul și organizatorul primului concurs de toacă din țară.

Deasemenea la parohia Dumnbraveni I - Suceava, a avut loc concursul de toaca Toaca - lemnul sfant care canta.

La aceste edițiii, de anul acesta au participat și doi tineri din parohia, cei doi fii ai nostri Pavel si Stefan, Pavel abtinand la ambele premiul I.

Îi felicităm pe cei doi cu încredințarea că vor participa și alti tineri si la alte concursuri de acest fel.

Citește alte articole despre: concurs de bătut toaca