A doua editie a concursului de toaca, Toaca - ruga catre cer

Evenimente August 8, 2023

Ȋn data de 6 august, de praznicul Shimbării la Faţă a Mântuitorului Iisus Hristos, la parohia Sf. Nicolae, din localitatea Nicolae Balcescu, Flamânzi, cu binecuvântarea Ȋnaltpreasfinţitului Teofan, a avut loc a II-a ediţie a concursului de toacă, Toaca – rugă către cer, organizat sub îndrumarea preotului paroh Cârlan Valentin.

La eveniment au participat un numar de 43 de copii, din parohie, din parohiile învecinate , dar si din judetele Neamţ, Suceava şi Iaşi.

Juriul a fost alcatuit din Prof. Cristina Patacă, profesor de religie, Pr. Gheorghe Trofin de la parohia Boiştea, protopopiatul Tg. Neamţ şi Pr. Constantinescu Petrică, de la parohia Coarnele Caprei, prot. Hârlau. Pr. Protopop Victor Pîslariu ne-a bucurat cu prezenta şi cuvântul de felicitare.

Jurizarea s-a facut după mai multe criterii: calitatea isonului, bogaţia şi frumuseţea floricelelor, calitatea parţii întroductive şi finale, echilibrul formei şi costumul popular.

Caştigatorii au fost:

1. La categoria 3-6 ani:

Locul I: Bucatariu Ciornei Filip – parohia Baluşeni;

Locul al II – lea : Cârlan Ștefan – parohia Nicolae Balcescu;

Locul al III – lea : Viciriuc Anastasia - parohia Nicolae Balcescu;

2. Categoria  clasele I -IV:

Locul I: Roman Alexandra – parohia Dumbraveni Suceava;

Locul al II – lea : Cârlan Pavel - parohia Nicolae Balcescu;

Locul al III – lea :Borcila Iftimescu Luca – parohia Doina, Rauseni;

3. Categoria  clasele V – VIII:

Locul I: Roman Ecaterina - parohia Dumbraveni Suceava;

Locul al II – lea : Poruşnicu Sebastian parohia Pârcovaci;

Locul al III – lea : Mihai Andrei – parohia Coarnele Caprei;

4. Categoria liceu :

Locul I: Ganuţ Daniel – parohia rotunda Suceava;

Locul al II – lea : Voinea Bogdan Gabriel – parohia Baluseni

Locul al III – lea : Vichiriuc Denisa - parohia Nicolae Balcescu;

Premiul special a fost obţinut de Ștefan Ioana de la parohia Dumbrăveni, Suceava.

Citește alte articole despre: toaca ruga cer