Preot Cârlan Valentin

Preoți slujitori Septembrie 1, 2018

M-am născut la data de  02.10.1988  în satul Târpeşti, comuna Petricani, judeţul Neamţ, unde am absolvit  “Şcoala generală cu clasele I-VIII, Târpeşti”.

Între anii 2003-2008 am făcut Seminarul Teologic Liceal “Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena” din Piatra Neamţ, urmând apoi Facultatea de Teologie Ortodoxă “Dumitru Stăniloae” din Iaşi, promoţia 2012, având lucrarea de licenţă sub îndrumarea ştiinţifică a Pr. Prof . Lect. Dr. Dan Sandu, cu titlul “Raportul dintre Cruce şi Înviere în teologia ortodoxă. Abordare biblico-dogmatică”.

În paralel, am urmat la Universitatea Spiru Haret, Facultatea de Relaţii Internaţionale şi Studii Europene, Iaşi (2008-2011) – studii la zi.

Între anii 2012-2014, am urmat studiile masterale ale Facultaţii de Teologie Ortodoxă “Dumitru Stăniloae” din Iaşi,  specializarea Teologie Practică și Pastoral-Misionară, iar în 2016 am susţinut lucrarea de disertaţie Crucea şi Învierea – vindecarea şi înălţarea firii umane – teme centrale în Triod şi Penticostar, realizată sub îndrumarea academică a Pr. Prof. Dr. Sava Viorel, la disciplina Liturgică.

În anul 2011 m-am căsătorit cu Mădălina-Nicoleta Ilie, având în prezent trei copii: Pavel (8 ani), Ştefan (5 ani) şi Sara-Valentina (7 luni).

În decembrie 2012 am susţinut examenul de capacitate preoţească, iar cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Teofan, Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei, la data de 31.03.3013, am fost hirotonit preot pe seama parohiei “Sfinţii Voievozi”- Murguţa, Protopopiatul Săveni. Am făcut practica liturgică la catedrala mitropolitană din Iaşi, în perioada postului mare, iar în duminica Floriilor am fost instalat în funcţia de preot paroh.

Din octombrie 2013 până în martie 2018 am suplinit Parohia “Sfântul Ilie”- Năstase.

La data de 1 septembrie 2018 am fost transferat la parohia “Sf. Nicolae” – Nicolae Bălcescu I, Flămânzi, Botoşani.

Citește alte articole despre: preot paroh