MARTISORUL DULCE

6 Martie 2024

Odată cu venirea primăverii, parohia ,,Sfântul Nicolae’’, Nicolae Bălcescu I, Protopopiatul Hârlău în colaborare cu Liceul Tehnologic ,,Nicolae Bălcescu’’ din Flămânzi au organizat proiectul ,,Mărţişorul dulce’’ la iniţiativa doamnei preotese, prof. înv. primar Cârlan Mădălina -Nicoleta şi pr. paroh Cârlan Valentin.

Scopurile principale ale acestei activităţi au fost însuşirea deprinderilor de a găti, orna prăjituri, dezvoltarea spiritului de competitie şi a simţului estetic, cultivarea dragostei, respectului şi preţuirii faţă de tradiţiile şi obiceiurile poporului român şi, totodată, apropierea de Sfânta Biserică.

Rezultatele activităţii au fost următoarele:

• implicarea elevilor, părinţilor, cadrelor didactice, şi a comunităţii  într-un demers educativ;
  • realizarea unui târg de ,,mărţişoare dulci’’;
  • vânzarea lucrărilor elevilor;
  • creşterea interesului pentru activităţi;
  • crearea unui impact pozitiv asupra opinii publice;
  • strângere de fonduri în scop caritabil şi oferirea unei atenţii mamelor copiilor.